Membership fees

Despite the name, the club participates in all disciplines of running, fell, cross country and road and welcomes applications from runners of all abilities to join us. If you are not sure if the club is for you, why not come to one of our training sessions or one of our regular pub runs. You will be under no obligation to join, but you will get a feel for the club and a better idea if the club is for you. You can merely turn up to a training session unannounced, but it would be better if you contacted our club secretary first (details on the contacts page) and let him know that you will be coming and he will make sure that whoever is leading the group will look out for you. If you are an absolute beginner to running, you too are most welcome to join us in one of our sessions, but please contact our secretary first and he will make sure that you will have a programme with which you are comfortable. Membership fees for the club are as follows:
  • Seniors
  • For members over the age of 18
  • £10/year
  • For runners of all abilities over the age of 18
  • For runners participating in all disciplines of running, fell, cross country and road running
  • Regular training and coaching sessions provided
  • Apply
  • Juniors
  • For members under the age of 18
  • FREE
  • For runners of all abilities under the age of 18.
  • Regular (weekly) training sessions led by experienced runners/coaches
  • Advice about how to train properly so juniors can develop as athletes
  • Apply
  • Non-runners
  • For non-running members
  • £5/year
  • For supporters of the club and club members
  • Support the club and all the senior and junior runners
  • Apply
×

Warning

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 44

Race Reports Archive
An archive of all the race reports

30 Julian Hood 2:38:55
1475 John Boothman 3:25:45
2232 Dan Taylor 3:36:50
3957 Scott Boardman 3:56:44

54 Ian Cocks 37:42 (New PB)
67 Annabel Ralph 38:26

Early news from Rotterdam

Ian Livesey 02:57:57

Carl Bell won this race.

Pete Bersford 1:41
Angela Donlan 1:55

Nick Leigh was Horwich RMI was the race winner in a time of 47:36

5 Andy Berry 50:22
8 David Poole 51:34
53 John Boothman 59:04
59 Ben Hoyle 59:20
74 Glenn Whittaker 1:01:12
78 Leanne Dinsdale 1:01:36
89 Paula Cullen 1:02:58
134 Bob Jackson 1:09:11
142 Hannah Newbold 1:11:46

There was a good turnout for the presentation night and it was good to see our junior boys go up to get their bronze medals for their efforts in the U11 competition.

By the end of the evening their were four trophies and a cup on the Barlick tables.

Senior Men 2nd Division Winners
Senior Men 4th Division Winners ('B' Team)
Senior Women 3rd Division Winners
Senior Men - the cup for the best overall 'B' team.

Finally, it was nice to see Lorraine Slater get a silver medal for her individual performances in the V45 category.

37 Rachel LOWTHER 23:23
87 Jack VILLIERS 27:05 
153 Clover EDWARDS 33:15
154 Susan HIRD 33:15 

4 James TINGLE 18:56
18 John BOOTHMAN 20:35 New PB 
80 Laura CRAIG 25:03 New PB 
124 Jenna BOOTHMAN 26:51 
138 Lucille PICKLES 27:32 
221 Graham WADSWORTH 30:56 
265 Chloe BOOTHMAN 34:03

14 Lee Edwards 18:56
29 John Boothman 20:34
45 Emma Bailey 21:56 (1st FV40)
54 Richard Starkie 22:55
89 Jenna Boothman 27:05

26 Andrew Carson 1:29:22

Tom Adams of Ilkley is on form at the moment and he loves running on the moors above Haworth.  It was no surprise therefore that at the start of this race, he sprinted off into the lead.  However, tonight, he was hotly pursued from the start by promising youngster and new Barlick recruit Josh Boyle.  Josh gave Tom a run for his money, but as the race progressed, the stamina of the older man made itself felt and in the end, he ran out the comfortable race winner.  Josh was 2nd in the race and naturally, the first U16 runner. The fact that he can chase the top runners at his age, show how much potential he has for the future.  Two other Barlickers turned out and finished as follows.

1 Tom Adams 15:22 (ilkley)
2 Josh Boyle 16:07 (1st MU16)
145 Rachel Lowther 23:59
271 Graham Wadsworth 34:20

On Sunday evening we held our first junior presentation evening at the Cricket Club in Barnoldswick. The evening was well attended and awards were handed out as follows;

 The club cross country championship 2015/16

Under 11 Girls

JENNA BOOTHMAN GOLD
ELLE HONEYMAN SILVER
EVE LUNNEY BRONZE

Under 11 Boys

ELLIOTT PHILLIPS GOLD
HARLEY TREITL SILVER
JACK LATHAM BRONZE

Under 13 Girls

TEIGAN JUDSON GOLD

Under 13 Boys

AARON SLATER GOLD

15 of our juniors took part in this year’s competition and those who competed in 2 or more races were given a medal for their efforts.

 In addition to medals for the Cross Country Club Championship, they were also presented to our juniors who had completed our Bronze Award Scheme and details can be found on the link below. 

Bronze Award Scheme

66 Rachel Lowther 02:05:24

Sam Tosh was the winner of this race in 33:46.

The Barlickers finished as follows:

31 Andrew Driver 42:39
36 Carl Pawson 43:11
39 Fast Jock Boothman 43:31
134 Bob Jackson 56:11
142 Heather Driver 57:33
159 Richard Treitl 1:03:15

Junior Results

No times or positions yet, but the Barlick Juniors finished in the following order.

U8

6 Lucille Pickles 3:43 (2nd girl)
12 Alex Bryne 4:22
13 Chloe Boothman 4:39 (4th girl)

U10

3 Harley Treitl 5:11
21 Arran Byrne 6:31

U12

25 Jenna Boothman 20:54 (12th girl)
33 Harry Carpendale 22:23

This was the second time for the men entering the Northern 12 stage and they were hoping to improve on the 15th place finish at Sefton Park last year and maintain the 100% record of qualifying for the Nationals at Sutton.  Marc Hartley got the team off to a solid start on leg 1 bringing the team back in 29th place.  Jimmy Craig pulled 8 places back on leg 2 with a cracking run off minimal training.  Up third was Tom Corrgan who again showed his great form with the clubs quickest long leg of the day and pulling the team up to 16th place.  Russell Parrington maintained 16th with a solid run and handed over to Matt Lalor who ran well and pulled back another place.  Dan Balshaw was making his relay debut for Barlick and again pulled back another place which saw us up to 14th.  Gary Shaw was running the last long leg and closed the gap to 13th to 8secs with another good run.  Ian Livesey quickly took over Border Harriers and started closing the gap on Holmfirth and Trafford.  Then Nick Treitl missed the changeover but only lost one place dropping the team down to 14th.  Stephen Chew took Holmfirth and closed the gap to Trafford to 11secs, Andy Berry had a good run taking the team up to 12th.  Luke Maude was running the Anchor leg and brought the team home in 11th taking over Bolton with 800m to spare.  Another good performance from the lads again and a trip to Sutton for the Nationals has been booked again.  Well done to Salford Harriers who won the event with local lad Tom Cornthwaite on the glory leg.

The ladies were entering this event for the first time and they welcomed back Sarah Tipler and two new members in Annabel Ralph and Kelly Whiteside into the team.  The ladies have been working really hard and getting good turnouts at the track over the last few weeks.  Annabel got the ladies underway and after the first mile she was 6th!  At the changeover point she was a brilliant 15th and the ladies were well on their way.  Jen Hird was next up and took a place back with the quickest short leg of the day.  Leanne Dinsdale had another solid run off minimal training bringing the team back in 19th.  Sarah Tipler showed her quality is still there taking the team back up 5 places with the quickest long leg of the day for the club.  Kelly Whiteside maintained 14th with a good run on her least favourite surface and Paula Cullen had a good run on the Anchor leg bringing the team home in 15th and qualifying the ladies team for the national 6 stage for the first time.  A great day for the ladies and a big confidence boost ahead of Calderdale.

Another day of history making for the club, well done everybody.  First Lancashire club and first none city club.

Stage

Pos Name Time Total Gain
1 29 Marc Hartley 21:36 21:36

-

2 21 Jimmy Craig 11:17 32:53 +8
3  16 Tom Corrigan 20:57  53:50 +5
 4  16 Russell Parrington 12:07 1:05:57  0
 5 15 Matt Lalor 21:18 1:27:15 +1
 6  14 Dan Balshaw 11:51 1:39:06 +1
 7  14  Gary Shaw 21:41 2:00:47 0
 8 13 Ian Livesey 11:15 2:12:02 +1
 9 14 Nick Treitl 13:58 2:26:00 -1
 10 13 Stephen Chew 12:17 2:38:17  +1
 11 12 Andy Berry 12:25  2:50:42  +1
 12 11 Luke Maude 11:32 3:02:14  +1
Stage Pos Name Time Total Gain
1 15 Annabell Ralph 25:17 25:17 -
2 14 Jennifer Hird 14:05 39:22 +1
 3 19  Leanne Dinsdale 15:09 54:31  -5
 4  14  Sarah Tipler 25:13 1:19:44 +5
 5  14  Kelly Whiteside 14:43 1:34:27  0
 6  15  Paula Cullen 14:57  1;49:24 -1

38 Emma Bailey 23:15
52 Aaron Slater 24:21
53 Lorraine Slater 24:22
63 Laura Craig 25:26 New PB
100 Sharon Newbold 28:01
119 Susan Hird 29:34
132 Graham Wadsworth 31:10
134 Joanne Maupizi 31:30
135 Gary Bailey 31:35

About us

The main aims of the club are to increase the participation of running in Barnoldswick and to keep organised running as accessible as possible.